<
>

Boxing fight schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

MAY | JUNE | JULY | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER


April 25

At Tunica, Miss. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Yordenis Ugas vs. Nelson Lara, 10 rounds, junior welterweights

  • Oscar Molina vs. Levan Ghvamichava, 10 rounds, welterweights

  • Charles Martin vs. Byron Polley, 10 rounds, heavyweights

  • Elvina White vs. Tammy Franks, 4 rounds, female lightweights

  • Ryan Adams vs. Carlos Dumas, 4 rounds, super middleweights

  • Julius Dyes vs. Taif Harris, 6 rounds, welterweights

  • Dedrick Bell vs. Anthony Bowman, 6 rounds, welterweights

April 27

At Durham, N.C.:

  • Jamar Freeman vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights

  • Donnie Marshall vs. Carltavius Jones Johnson, 4 rounds, junior middleweights

  • Marklin Bailey vs. Vinnie Denierio, 4 rounds, lightweights

  • Anthony Sonnier vs. Sean O'Malley, 4 rounds, welterweights

  • Osnel Charles vs. Joey Figueroa, 4 rounds, junior welterweights

  • Austin Bryant vs. Lawrence Gabriel, 4 rounds, cruiserweights

  • Nathaniel Williams vs. Brandon Maske, 4 rounds, heavyweights

  • Carlos Olmeda vs. Noy'a McNair, 4 rounds, lightweights

  • Alan Lawrence vs. John Mitchell, 4 rounds, light heavyweights

  • Eric Moon vs. Keontra Whitley, 4 rounds, super middleweights

April 28

At Studio City, Calif. (UniMas):

  • Casey Ramos vs. Miguel Beltran, 10 rounds, lightweights

  • Eric DeLeon vs. Daulis Prescott, 8 rounds, junior lightweights

  • Arnold Barboza Jr. vs. Markus Morris, 8 rounds, junior welterweights

  • Antonio Sanchez vs. Ashkat Ualikhanov, 6 rounds, junior welterweights

  • Jessy Martinez vs. Somner Martin, 6 rounds, welterweights

  • Jose Luis Marin vs. Cristian Robles, 4 rounds, bantamweights

  • Alexander Acuna vs. Dominic Serna, 4 rounds, junior lightweights

  • Davionne Moody vs. Julio Rodas, 4 rounds, junior welterweights

  • Alex Silva vs. Kevin Valle, 4 rounds, lightweights

  • Robert Ochoa vs. Guadalupe Arroyo, 4 rounds, junior featherweights

  • Artemio Reyes vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

At Chicago:

  • Ramiro Carrillo vs. TBA, 8 rounds, junior welterweight

  • Josh Hernandez vs. Gavino Guaman, 6 rounds, junior lightweights

  • Shawn Simpson vs. Jose Elizondo, 6 rounds, bantamweights

  • Jessica McCaskill vs. Brenda Gonzalez, 6 rounds, female lightweights

  • Jose Felix Quezada vs. Javier Garcia, 6 rounds, junior welterweights

  • Ruben Schobitz vs. Cesar Ruiz, 4 or 6 rounds, super middleweights

  • William Hernandez vs. Giovanni Mioletti, 4 or 6 rounds, featherweights

  • Aidar Sharibayev vs. Orlando Perez, 8 rounds, lightweights

At Sofia, Bulgaria:

  • Kubrat Pulev vs. Kevin Johnson, 12 rounds, heavyweights

April 29

At London (Showtime live, HBO same-day tape):

  • Anthony Joshua vs. Wladimir Klitschko, 12 rounds, for Joshua's IBF and vacant WBA heavyweight title

  • Scott Quigg vs. Viorel Simion, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

  • Luke Campbell vs. Darleys Perez, 12 rounds, WBA lightweight eliminator

  • Katie Taylor vs. Nina Meinke, 10 rounds, female lightweights

  • Lawrence Okolie vs. Russell Henshaw, 4 rounds, cruiserweights

  • Josh Kelly vs. TBA, 4 rounds, welterweights

  • Joe Cordina vs. Jay Carney, 4 rounds, junior lightweights

At Las Vegas (PBC on Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Deportes):

  • Carlos Zambrano vs. Claudio Marrero, 12 rounds, for Zambrano's WBA interim featherweight title

  • Jeison Rosario vs. Nathaniel Gallimore, 10 rounds, middleweights

  • Layla McCarter vs. Szilvia Szabados, 10 rounds, female welterweights

  • Ladarius Miller vs. Jesus Gutierrez, 8 rounds, junior welterweights

  • Ronald Gavril vs. Decarlo Perez, 8 rounds, super middleweights

  • Juan Heraldez vs. Alfonso Olvera, 8 rounds, welterweights

  • Lanell Bellows vs. Thomas Awinbono, 8 rounds, super middleweights

  • Kevin Newman vs. Pablo Velez, 6 rounds, super middleweights

  • Daniel Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Thomas Hill vs. Lucious Johnson, 6 rounds, junior middleweights

At Chihuahua, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Ramon Alvarez vs. Omar Chavez, rematch, 10 rounds, junior middleweights

At Cebu City, Philippines:

  • Donnie Nietes vs. Komgrich Nantapech, 12 rounds, for vacant IBF flyweight title

  • Mark Magsayo vs. Issa Nampepeche, 10 rounds, featherweights

  • Jeo Santisima vs. Master Suro, 10 rounds, junior featherweights

  • Virgil Vitor vs. Michael Escobia, 10 rounds, junior featherweights

  • Kenneth Gentallan vs. John Kenan Villaflor, 8 rounds, junior bantamweights

  • Esneth Domingo vs. Romulo Ramayan, 8 rounds, flyweights

  • Junrel Jimenez vs. Ramil Antaran, 8 rounds, flyweights

  • Christian Bacolod vs. Mike Kinaadman, 6 rounds, flyweights


May

May 2

At Studio City, Calif. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Ivan Redkach vs. Argenis Mendez, 10 rounds, lightweights

  • Brandon Figueroa vs. Luis Saavedra, 8 rounds, junior featherweights

  • Antonio Santa Cruz vs. Arturo Torres, 6 rounds, bantamweights

May 5

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Yuriorkis Gamboa vs. Robinson Castellanos, 10 rounds, lightweights

  • Abraham Lopez vs. Jesus Rojas, 10 rounds, featherweights

  • Yamaguchi Falcao vs. Morgan Fitch 10 rounds, middleweights

  • Vergil Ortiz Jr. Vs. Angel Sarinana, 4 rounds, junior welterweights

  • Alexis Salazara vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Carlos Morales vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

  • Horacio Garcia vs. TBA, 10 rounds, featherweights

  • Oscar Negrete vs. TBA, 10 rounds, bantamweights

At Reno, Nev. (UniMas):

  • Jose Ramirez vs. Jake Giuriceo, 10 rounds, junior welterweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Madrid, Spain

  • Dmitry Chudinov vs. Hadillah Mohoumadi, 12 rounds, for vacant European super middleweight title

  • Joana Pastrana vs. Sandy Coget, 10 rounds, female strawweights

May 6

At Las Vegas (HBO PPV):

  • Canelo Alvarez vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12 rounds, super middleweights

  • David Lemieux vs. Marcos Reyes, 10 rounds, middleweights

  • Lucas Matthysse vs. Emmanuel Taylor, 10 rounds, welterweights

  • Joseph Diaz vs. Manuel "Tino" Avila, 10 rounds, featherweights

  • Ryan Garcia vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Marlen Esparza vs. Samantha Salazar, 4 rounds, female flyweights

  • Raul Curiel vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Ronny Rios vs. Daniel Noriega, 10 rounds, junior featherweights

  • Joseph Aguirre vs. Angel Aispuro, 6 rounds, lightweights

At Auckand, New Zealand:

  • Joseph Parker vs. Razvan Cojanu, 12 rounds, for Parker's WBO heavyweight title

  • George Kambosos vs. Qamil Balla, 10 rounds, lightweights

  • Tim Tszyu vs. Ivana Siau, 4 rounds, middleweights

  • Umar Salamov vs. Emil Markic, 10 rounds, light heavyweights

  • Mose Auimatagi Jr. vs. Joshua Hatherley, 6 rounds, super middleweights

  • John Parker vs. Ratu Dawai, 4 rounds, cruiserweights

At Turku, Finland:

  • Edis Tatli vs. Francesco Patera, 12 rounds, for Tatli's European lightweight title

At Hamilton, Bermuda:

  • Earl Bascome vs. David Rangel, 6 rounds, welterweights

At Blaine, Minn.:

  • Marcos Forestal vs. Vicente Alfaro, 10 rounds, junior featherweights

May 8

At Tokyo:

  • Kyotaro Fujimoto vs. Herman Ene-Purcell, 12 rounds, heavyweights

May 11

At Uncasville, Conn.:

  • Delvin Rodriguez vs. Courtney Pennington, 10 rounds, junior middleweights

  • Kali Reis vs. Ashleigh Curry, 8 rounds, junior middleweights

  • Anthony Laureano vs. Sydney MacCow, 6 rounds, junior welterweights

  • Marco Parente vs. Rich Rivera, 4 rounds, cruiserweights

  • Dan Murray vs. Carlos Perez, 4 rounds, junior welerweights

  • Omar Bordoy vs. Jonathon Rojas, 4 rounds, lightweights

  • Marcus Beckford vs. Jose Rivera, 6 rounds, junior middleweights

  • Danny Gonzalez vs. Larry Ventus, 8 rounds, junior welterweights

May 12

At Phildelphia:

  • Christopher Brooker vs. Oscar Riojas, 8 rounds, super middleweights

  • Jerome Conquest vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Blake Mansfield vs. Henry Beckford, 6 rounds, super middleweights

  • Steven Ortiz vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Sam Orapeza vs. Kyle McNutt, 4 rounds, cruiserweights

  • Jeffrey Torres vs. Kashon Hutchinson, 4 rounds, lightweight

  • Lamont McLaughlin vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

  • Harold Lopez vs. Tyrone Arzeno, 4 rounds, bantamweights

May 13

At Birmingham, England:

  • Kal Yafai vs. Suguru Muranaka, 12 rounds, for Yafai's WBA junior bantamweight title

  • Cerefino Rodriguez vs. Sam Eggington, 12 rounds, for Rodriguez's European welterweight title

  • Frankie Gavin vs. Dave Ryan, 10 rounds, welterweights

  • Sean Davis vs. Gamal Yafai, 10 rounds, junior featherweights

  • Ryan Kelly vs. Adam Harper, 10 rounds, middleweights

  • Lennox Clarke vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Jordan Clayton vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Charlie Williams vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • David Egan vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Leeds, England:

  • Josh Warrington vs. Kiko Martinez, 12 rounds, featherweights

  • Jazza Dickens vs. Thomas Patrick Ward, 12 rounds, for Dickens' British junior lightweight title

  • Nicola Adams vs. TBA, 4 rounds, female flyweights

  • Josh Leather vs. Phillip Sutcliffe Jr., 12 rounds, junior welterweights

  • Tyrone Nurse vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

At Cancun, Mexico:

  • Jessica Guadalupe Martinez vs. Zulina Munoz, 10 rounds, female junior bantamweights

  • Ivan Alvarez vs. Abner Lopez, 10 rounds, welterweights

At Zapopan, Mexico:

  • Avni Yildirim vs. Marco Antonio Periban, 12 rounds, super middleweights

  • Pedro Guevara vs. Osvaldo Novoa, 10 rounds, junior flyweights

At Tepic, Mexico:

  • Jose Argumedo vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, for Argumedo's IBF strawweight title

At Ypsilanti, Michigan:

  • James Toney vs. Mike Sheppard, 12 rounds, heavyweights

  • Cornelius "K9" Bundrage vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Lanardo Tyner vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Patrick Boozer vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Karlsruhe, Germany:

  • Vincent Feigenbutz vs. Andrey Sirotkin, 10 or 12 rounds, super middleweights

At Punta del Este, Uruguay:

  • Cesar Miguel Barrionuevo vs. Oscar Meza, 12 rounds, welterweights

  • Sergio Sain vs. Matias Romero, 8 rounds, junior lightweights

  • Eduardo Ramirez vs. Alan Luques Castill, 8 rounds, junior featherweights

  • Alberto Palmetta vs. Octavio Ezequiel Segundo, 6 rounds, junior middleweights

  • Martin Matamala vs. Abraham Nova, 6 rounds, junior lightweights

  • Andres Vera vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

May 18

At Tucson, Ariz. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Diego De La Hoya vs. Erik Ruiz, 10 rounds, junior featherweights

May 19

At Pont-Audemer, France:

  • Thomas Masson vs. Oleksandr Hyryschuk, 12 rounds, for vacant European flyweight title

At Hamburg, Germany:

  • Mario Daser vs. Ola Afalobi, 12 rounds, cruiserweights

At Philadelphia:

  • Carlos Rosario vs. Josh Davis, 8 rounds, lightweights

  • Amir Shabazz vs. Antowyan Aikens, 6 rounds, light heavyweights

  • Tyrone Crawley, Jr. vs. Juan Rodriguez, 6 rounds, lightweights

  • David Gonzales vs. Darius Ervin, 6 rounds, junior welterweights

  • Marquis Taylor vs. Rafael Montalvo, 6 rounds, welterweights

  • Antonio Allen vs. Demetrius Williams, 6 rounds, junior welterweights

  • Titos Gosalves vs. Gerardo Martinez, 4 rounds, junior welterweights

May 20

At New York (HBO):

  • Terence Crawford vs. Felix Diaz, 12 rounds, for Crawford's WBO/WBC junior welterweight title

  • Raymundo Beltran vs Jonathan Maicelo, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

  • Shakur Stevenson vs. TBA, 6 rounds, featherweights

At Oxon Hill, Md. (Showtime):

  • Gary Russell Jr. vs. Oscar Escandon, 12 rounds, for Russell's WBC featherweight title

  • Jose Uzcategui vs. Andre Dirrell, 12 rounds, for vacant IBF interim super middleweight title

  • Rances Barthelemy vs. Kiryl Relikh, 12 rounds, WBA junior welterweight eliminator

  • Gary Antonio Russell vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Gary Antuanne Russell vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At London (Showtime):

  • Gervonta Davis vs. Liam Walsh, 12 rounds, for Davis' IBF junior lightweight title

  • Chris Hobbs vs. Anthony Yarde, 10 rounds, light heavyweights

At Laredo, Texas (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • David Benavidez vs. Rogelio "Porky" Medina, 12 rounds, WBC super middleweight eliminator

  • Jorge Lara vs. Mario Briones, 10 rounds, featherweights

At Tokyo:

  • Hassan N'Dam vs. Ryota Murata, 12 rounds, for vacant WBA "regular" middleweight title

  • Ganigan Lopez vs. Ken Shiro, 12 rounds, for Lopez's WBC junior flyweight title

  • Juan Hernandez Navarrete vs. Daigo Higa, 12 rounds, for Hernandez Navarrete's WBC flyweight title

At Nagoya, Japan:

  • Kosei Tanaka vs. Angel Acosta, 12 rounds, for Tanaka's WBO junior flyweight title

At Motherwell, Scotland:

  • Gary Cornish vs. Sam Sexton, 12 rounds, for vacant British heavyweight title

  • Jamie Wilson vs. TBA, 10 rounds, bantamweights

  • Eddie Doyle vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

At Palm Springs, Calif.:

  • Maximiliano Becerra vs. Ricardo Maldonado, 8 rounds, junior welterweights

  • Eric Altamirano vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Daniel Andujo vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

At Poznan, Poland:

  • Noel Gevor vs. Krzysztof Wlodarczyk, 12 rounds, IBF cruiserweight eliminator

At Rostov-on-Don, Russia:

  • Olanrewaju Durodola vs. Dmitry Kudryashov, rematch, 12 rounds, cruiserweights

May 21

At Tokyo:

  • Naoya Inoue vs. Ricardo Rodriguez, 12 rounds, for Inoue's WBO junior bantamweight title

  • Akira Yaegashi vs. Milan Melindo, 12 rounds, for Yaegashi's IBF junior flyweight title

  • Satoshi Shimizu vs. Takuya Yamamoto, 8 rounds, featherweights

May 26

At Chicago (UniMas):

  • Michael Conlan vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Alex Saucedo vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Mike Alvarado vs. Mathew Strode, 8 rounds, welterweights

May 27

At Sheffield, England (Showtime):

  • Kell Brook vs. Errol Spence Jr., 12 rounds, for Brook's IBF welterweight title

  • George Groves vs. Fedor Chudinov, 12 rounds, for vacant WBA super middleweight title

  • Dave Allen vs. Lenroy Thomas, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title

  • Anthony Fowler vs. TBA, 4 rounds, middleweights

At Bacum, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Orlando Salido vs. Amphon Suriyo, 10 rounds, junior lightweights

At TBA, Italy:

  • Emanuele Blandamura vs. Alessandro Goddi, 12 rounds, for Blandamura's European middleweight title

At Helsinki, Finland:

  • Robert Helenius vs. Dereck Chisora, rematch, 12 rounds, heavyweights

At Panama City, Panama:

  • Anselmo Moreno vs. Julio Ceja, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator

  • Saul "Baby" Juarez vs. Leroy Estrada, 12 rounds, WBC strawweight eliminator


JUNE

June 2

At Los Angeles (Estrella TV):

  • "LA Fight Club"

At Philadelphia:

  • Hank Lundy vs. Ricardo Lara, 8 rounds, lightweights

At Brentwood, England:

  • Bradley Skeete vs. Shayne Singleton, 12 rounds, for Skeete's British welterweight title

  • Lee Markham vs. Joe Mullender, 10 rounds, middleweights

At Paris:

  • Tony Yoka vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

June 3

At Montreal (Showtime):

  • Adonis Stevenson vs. Andrzej Fonfara, rematch, 12 rounds for Stevenson's WBC light heavyweight title

  • Eleider Alvarez vs. Jean Pascal, 12 rounds, light heavyweights

At London:

  • Dillian Whyte vs. Mriusz Wach, 12 rounds, heavyweights

  • Frank Buglioni vs. Ricky Summers, 12 rounds, for Buglioni's British light heavyweight title

At Hollywood, Fla.:

  • Fres Oquendo vs. Shannon Briggs, 12 rounds, for vacant WBA "regular" heavyweight title

June 4

At Roeselare, Belgium:

  • Geoffrey Battelo vs. Yves Ngabu, 12 rounds, for vacant European cruiserweight title

June 9

At Verona, N.Y. (Showtime):

  • Joel Diaz Jr. vs. Abel Ramos, 10 rounds, junior welterweights

June 17

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

At Las Vegas (HBO PPV):

  • Andre Ward vs. Sergey Kovalev, rematch, 12 rounds, for Ward's WBO/IBF/WBA light heavyweight titles

  • Guillermo Rigondeaux vs. Moises Flores, 12 rounds, for Rigondeaux's WBA junior featherweight title

  • Luis Arias vs. Arif Magomedov, 10 rounds, middleweights

  • Tramaine Williams vs. Christopher Martin, 8 rounds, featherweights

At Belfast:

  • Paddy Barnes vs. TBA, 12 rounds, flyweights

  • Craig Evans vs. Stephen Ormond, 12 rounds, lightweights

  • Jamie Conlan vs. TBA, 12 rounds, junior bantamweights

June 20

Gdansk, Poland:

  • Tomasz Adamek vs. Solomon Haumono, TBA, 12 rounds, heavyweights

  • Krzysztof Glowacki, 10 rounds, cruiserweights

  • Mateusz Masternak vs. Ismayl Sillah, 10 rounds, cruiserweights

June 23

At Austin, Texas (PBC on Bounce TV):

  • Premier Boxing Champions

June 24

At TBA:

  • Agit Kabayel vs. TBA, 12 rounds, for Kabayel's European heavyweight title

June 30

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

At Toledo, Ohio:

  • Robert Easter Jr. vs. Denis Shafikov, 12 rounds, for Easter's IBF lightweight title


JULY

July 1

At Brisbane, Australia:

  • Manny Pacquiao vs. Jeff Horn, 12 rounds, for Pacquiao's WBO welterweight title

July 7

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

July 14

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

At Los Angeles (Estrella TV):

  • "LA Fight Club"

July 15

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

July 21

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

July 22

At Toowoomba, Australia:

  • Rivan Cesaire vs. Jamie Hilt, 10 rounds, welterweights

July 28

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"


AUGUST

August 4

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

August 18

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"


SEPTEMBER

September 9

At Ekaterinburg, Russia:

  • Shane Mosley vs. Magomed Kurbanov, 12 rounds, junior middleweights

September 15

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

September 23

At TBA (PBC on NBC):

  • Premier Boxing Champions

September 30

At TBA (ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"


OCTOBER

October 13

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

October 19

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

October 20

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

October 27

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"


NOVEMBER

November 2

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

November 3

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

November 16

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

November 30

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"


DECEMBER

December 14

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"